Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı sarkmış karın derisini toparlayarak eski haline getirmek için yapılan bir operasyondur. Burun düzeltme operasyonları gibi karın germe operasyonları da çok fazla rağbet görüyor. Genellikle kadınlarda hamilelik sonrası görülen kadın sarkması ve gevşemesi erkeklerde de aşırı kilo almaya bağlı olarak karın ve göbek kaslarının formunun bozulmasıyla meydana geliyor. Geçirilmiş hamilelik karın sarkmasını etkileyen en önemli faktör arasında yer alıyor.

Sarkık karın, ön duvarın oluşumunu sağlayan ve iç organları içeride tutarak düzlük sağlayan kaslar arasında bulunan dokuların yırtılması sonucu oluşur.  Kaslar birbirinden ayrılır ve organlarında iteklenmesiyle karın dışarı doğru çıkar ve sarkık görünüm meydana gelir. Karında yağlar meydana çıkar ve kasların arası açılır. Karın germe Latince adıyla abdominoplasti ameliyatı ile toparlanmış bir karın görünümüne ulaşmak mümkündür.

 Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı, meme dikleştime ameliyatı gibi işleme bağlı olarak 2 ila 5 saat arası sürer. İç çamaşırına denk gelen ve göbeğin 9-10 cm altında yer alan pubis olarak adlandırılan karın altı bölgesinin üstüne cerrahi kesi hattı çizilir. Bu iz sezaryen izine benzer fakat daha uzun versiyonudur. Göbek çevresine göbek deliğini nakletmek için ayrı bir kesi yapılır.

Ameliyat bitişinde bu kesi hattı derinin altı kısmından gizli bir dikiş atılarak kapatılarak pansumanlanır. Ameliyat bölgesinde toplanmış olan gereksiz sıvıyı dışarı atmak için dren adı verilen tüpler takılır. Bu ameliyat esnasında idrar sondası uygulaması da yapılır. Ayağa kalkış sonucunda idrar sondası uygulaması sonlandırılır. Karın germe ameliyatından sonra hastaya korse takılır.

 Karın Germe Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karın germe ameliyatı öncesinde ameliyatı yapacak cerrah tarafından ön bilgilendirme yapılır. Sigara kullanımı var ise karın germe ameliyatı yapılmadan 2 hafta önceye kadar ara verilmelidir. Aynı zamanda ameliyat sonrasında da 2 hafta süre ile kullanılmaması önerilir. Bu ameliyat sürecinde güneş altında çok fazla kalınmamalıdır. E vitamini ya da aspirin gibi bir takım bazı ilaçlar kullanılmamalı ve doktora eksiksiz bilgi verilmelidir.

Aspirin gibi ilaçların dudak dolgusu gibi estetik operasyonlarda da kullanılmaması öneriliyor. Herhangi bir diyet yapılıyor ise doktora bu diyet hakkında bilgi verilmeli ve ağır diyetlerden kaçınılmalıdır. Geçirilen soğuk algınlığı tarzında herhangi bir enfeksiyon ameliyatın başka bir tarihe ertelenmesine sebep olur. Popo kaldırma ameliyatında olduğu gibi ameliyat öncesi ve sonrası bölgenin fotoğrafları çekilir ve karşılaştırma yapılarak değerlendirilir.

Karın Germe Ameliyatının Komplikasyon ve Riskleri Nelerdir?

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatları da birtakım risk ve komplikasyonlar barındırıyor. Bu ameliyat vücudun düzgün şekillenmesi açısından çok iyi sonuçlara imza atmıştır. Diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi bu operasyonlarda da anesteziye ait riskler ve ameliyata özgü riskler bulunur. Yara yerinde oluşabilecek enfeksiyon, ameliyat bölgesinde kan veya sıvı birikimi, kan pıhtı atması yani emboli ve yara iyileşmesinde anormallik gibi özel riskler görünür.  

Yara yerinde enfeksiyon oluşumu drenajla ve antibiyotik kullanımıyla giderilebiliyor. Ameliyat bölgesinde kan veya sıvı birikimi yerleştirilmiş drenler sayesinde nadir görülen riskler arasındadır. Eğer böyle bir durum gerçekleşirse ikinci bir operasyon gerekebilir. Emboli genellikle yaşlı hastalarda görülüyor. Fakat bu komplikasyon her ameliyat sonrası görülebilecek riskler arasında yer alıyor. Ameliyat sonrası hastaya varis çorabı giydirerek hareketlendirip, bazı ilaçları kullandırarak risk ortadan kaldırılıyor. Yara iyileşmesinde oluşan sorunlarda iz kalabiliyor.

Bu izleri gidermek için yeni bir operasyon gerekebilir. Son dönemde meşhur olan Fransız askısı ile harikalara yaratan  https://www.etileresthetique.com/ kurumundan alınan hizmetle riskler kontrollü şekilde güvenli olarak yürütülüyor. Aynı zamanda kurumda kaliteli ve ideal botoks uygulamaları yapılıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *